Jak vybrat správnou klimatizaci

Jak vybrat správnou klimatizaci
Jak vybrat správnou klimatizaci
Jak vybrat správnou klimatizaci

Pojďte, ukážeme vám triky, které používají profesionálové.

Nasloucháme

V první řadě zhodnotíme váš záměr a očekávání, prostor a technické možnosti objektu. Z tohoto hodnocení již můžeme určit vhodný typ klimatizace, tedy zda doporučíme instalaci nástěnné, stropní, parapetní apod. 

Výkon je klíč

Správný výkon je zásadní. Nesmí být ani malý, ale ani příliš velký. Přiměřený výkon klimatizace určíme dle objemu chlazeného prostoru. Ale to je jen základ a nám to nestačí. Zvažujeme další otázky, jako například: 

  • Jaká je výška stropu? 
  • V jakém nadzemním podlaží se prostor nachází?
  • Co se nachází nad stropem?
  • Na jakou světovou stranu jsou situovaná okna a obvodové zdivo? 
  • Jak jsou okna veliká? 
  • Jaký je reálný osvit sluncem? 
  • Za jakým účelem je prostor využívaný? 
  • Jaké se zde nachází další technologie? 
  • a podobně. 

Stanovit správný výkon jen na základě objemu chlazeného vzduchu by bylo příliš jednoduché a ve většině případů takto navržená klimatizace nebude fungovat dobře a nesplní vaše očekávání. 

Pro lidi

Prostor a výkon klimatizace máme vyřešeny. Dále je třeba posoudit výskyt lidí a hlavní trasy jejich pohybu. Tyto informace nám slouží k návrhu umístění vnitřních jednotek. Instalujeme je tak, aby ochlazovaly místnost, ale aby „nefoukaly“ přímo na lidi. Chceme tak poskytnout příjemné prostředí, nikoli pobyt ve studeném průvanu.

Jdeme na instalaci

To vše zároveň kombinujeme s možnostmi umístění venkovních jednotek, aby vedení propojovacího potrubí bylo co možná nejkratší. Samozřejmě bereme na zřetel již instalovaná zařízení a vedení energie a médií (elektrické kabely, plynová potrubí, vzduchotechnika apod.). Trasy již instalovaných skrytých vedení si takzvaně vypískáme, abychom nic nepoškodili při instalaci. Vše musí do sebe zapadat.

S propojovacím potrubím přivádíme od venkovní jednotky elektriku k vnitřní jednotce. Správně dimenzovaný a jištěný přívod elektřiny je téměř výhradně přiváděn k venkovním jednotkám.

V neposlední řadě je důležité myslet na to, že na vnitřní jednotce při chlazení vzniká kondenzát, který je nutné odvést. Nejraději využíváme fyzické zákony a odvádíme odtok samospádem. Pokud to nejde, doplníme celý systém čerpadlem kondenzátu.

Hotovo

Zdá se, že je to všechno logické? No ano, je. Ale máme-li klimatizaci navrhnout a nainstalovat funkčně a k vaší plné spokojenosti, je třeba vždy myslet i na zdánlivě nepodstatné detaily. A k tomu všemu jsou třeba zkušenosti. My jich máme již více než 30 let. Ani Romeo a Julie nebyla Shakespearova prvotina, věřte nám

Poptávkový formulář

Napište první písmeno abecedy.

* Povinné položky.