Mobilní klimatizace jsou super, ale...

Recenze mobilních klimatizací. Na co si dát při výběru pozor?
Než si koupíte mobilní klimatizaci, zamyslete se nad některými detaily.

Na trhu je celá řada značek a výrobků s různým designem a parametry. Vždy tedy záleží na konkrétních požadavcích spotřebitele, co od mobilní klimatizace očekává. Je třeba vzít v úvahu především výkon zařízení, dále pak hlučnost či spotřebu energie. Dalšími hledisky jsou například dodávané příslušenství, rozměry a hmotnost výrobku nebo také doplňkové funkce, kterými může být například časovač, automatické odpařování kondenzátu nebo funkce topení, kterou některé z dostupných modelů nabízí. Stále častěji jsou také vyhledávány klimatizace, které nabízejí možnost ovládání pomocí aplikace WiFi.

Jak vybrat mobilní klimatizaci:

Hlavním parametrem při výběru klimatizace by měl být její výkon s ohledem na velikost prostor, kde bude klimatizace používána. Pokud se bude jednat o velký obývák s okny na jižní stranu, jistě bude vhodné zvolit některou z výkonnějších variant.

Společně s výkonem je důležitá též spotřeba energie zařízení, většina mobilních klimatizací na českém trhu má energetickou třídu A, výjimečně pak A+. Konkrétní roční spotřeba energie je u každého zařízení velmi individuální, s přihlédnutím k četnosti a místě používání. Pomocnou by měla být hodnota udávaná jako spotřeba elektřiny za hodinu provozu. Při výpočtu se doporučuje počítat roční provoz 600 hodin. Stačí tedy hodinovou spotřebu vynásobit 600 a cenou jedné kWh od dodavatele energie.

Potřebné údaje týkající se výkonu zařízení a energetické účinnosti naleznete na energetickém štítku zařízení, kterým jsou mobilní klimatizace povinně označovány. Štítek také uvádí energetickou třídu zařízení a hlučnost jednotky. Právě hlučnost může být dalším parametrem, který ovlivňuje rozhodování při koupi klimatizace, zvláště pokud bude používána v ložnici nebo dětském pokoji. V tichém režimu vydávají klimatizace hlučnost přibližně 50 dB, u většiny modelů v běžném provozu dosahuje hlučnost hodnoty kolem 65 dB. Pro srovnání, okolo 50 dB se pohybuje televizor při běžné hlasitosti, přes 60 dB vydává například myčka na nádobí.

Odvod horkého vzduchu a kondenzátu

Při výběru klimatizace je nutné mít na paměti, že je třeba zajistit odvod horkého vzduchu z ochlazované místnosti. Ten probíhá pomocí flexibilní hadice, která se připojí na zadní stranu zařízení a její druhý konec se vyvede do okna nebo otvoru ve zdi. Důležité je umístit zařízení co nejblíže k oknu (nebo jiného otvoru pro vývod vzduchu), protože čím je hadice delší, tím více je zatěžován ventilátor klimatizace a může se snižovat reálný chladící výkon.

Většina mobilních klimatizací obsahuje příslušenství pro instalaci výfukové hadice do okna, kterou je vhodné použít, aby se zabránilo proudění teplého vzduchu zpět do místnosti. Ne vždy je však dodávané příslušenství vhodné pro daný typ okna. Pro tyto případy jsou na trhu k dispozici doplňková textilní těsnění do okna, která se umístí na okenní rám a hadice se vyvede ven a upevní pomocí zipu. Výhodou pak je, že teplý vzduch se nevrací zpět do místnosti, otevřeným oknem neproniká nežádoucí hmyz a po vysunutí hadice jde okno bez problémů zavřít. Koupi tohoto textilního těsnění tedy rozhodně doporučujeme.

Kvalitnější mobilní klimatizace mají funkci automatického odpařování kondenzátu, kdy se voda v plynném skupenství dostává ven spolu s horkým vzduchem a vám tak odpadají starosti s vyléváním kapaliny, která při chlazení kondenzuje.

Mobilní klimatizace nabízí také funkci odvlhčování, snižují nežádoucí vlhkost v místnosti a pomáhají předcházet vzniku plísní či rosení oken. Výkon odvlhčování je u jednotlivých modelů různý, pokud je pro Vás tato funkce důležitá, je dobré zajímat se také o tento parametr. Standardně jsou mobilní klimatizace schopny odebrat 1 litr vody ze vzduchu za hodinu, u výkonnějších to může být i přes 2 litry za 1 hodinu.

V případě funkce vysoušení je nutné počítat s tvorbou kondenzátu, který se během provozu hromadí ve sběrné nádržce. Kondenzát je nutno ručně vylévat, u některých klimatizací lze vodu odvádět průběžně do odpadu pomocí hadičky.

Funkce mobilních klimatizací a příslušenství

Základním vybavením každé mobilní klimatizace by mělo být dálkové ovládání, které umožní nastavovat veškeré funkce. Pro přehlednost je také praktický displej na panelu zařízení, který zobrazuje aktuálně nastavené parametry či ostatní informace. Na českém trhu se také postupně začínají objevovat modely, které umožňují ovládání klimatizace na dálku pomocí WiFi a mobilní aplikace. Toto ocení jistě ti, kteří chtějí mít příjemný chládek ještě před tím, než se vrátí domů. Další možností, jak spustit chlazení, je funkce časovače, kterou disponuje již většina nabízených modelů. Časovač umožňuje naprogramovat čas vypnutí či zapnutí klimatizace tak, abyste měli příjemné klima ve Vámi požadovanou dobu.

Pro ty, kteří čekají od mobilní klimatizace širší využití, bude praktická funkce topení, která bude využívána především na jaře a na podzim jako doplňkový zdroj tepla. Nelze ovšem na tuto funkci spoléhat jako na plnohodnotné vytápění, výkon topení bývá u modelů s touto funkcí většinou velmi podobný, jako je výkon chladící. Funkce topení nebývá standardním vybavením nabízených modelů, jejich nabídka není tedy tolik široká, najdete ji spíše u kvalitnějších značek a jejich pořizovací cena je o něco vyšší než u modelů, které nabízejí pouze funkci chlazení.

Z výše uvedených technických parametrů a funkcí jsme uvedli ty nejdůležitější, které lze u jednotlivých značek a modelů porovnávat. Jak již bylo zmíněno, na trhu je velká široká nabídka mobilních klimatizací, které se liší především designem a nabídkou doplňkových funkcí, které pak závisí na osobních preferencích uživatele. Abychom Vám  výše uvedená fakta lépe uvedli v praxi, porovnali jsme pro Vás 3 modely mobilních klimatizaci, všechny o stejném výkonu, od různých výrobců. Ovládání i celková funkčnost všech tří produktů je velmi podobná, přesto se najdou drobné rozdíly, které mohou rozhodnout o Vašem výběru.

Srovnání klimatizací Daitsu ADP12CX/F, Sakura STAC 12CPB/K BLACK a Refredo TAC 12CPB/KP

Srovnání parametrů, funkcí a rozměrů

Daitsu
ADP12CX/F
Sakura STAC
12CPB/K BLACK
Refredo TAC
12CPB/KP
TECHNICKÉ PARAMETRY
Výrobce DAITSU SAKURA REFREDO
Orientační cena 11 900Kč 12 500Kč 11 500
Celkové hodnocení 91% 87% 83%
Výkon chlazení (kW) 3,4 3,2 3,2
Výkon topení (kW) 2,7 x x
Energetická třída A/ A+ režim topení A A
Spotřeba energie za hodinu (kWh) 1,3/ 1,0 režim topení 1,2 1,2
Hlučnost (dB) 65 65 65
Průtok vzduchu (m3/h) 360 300 300
Doporučené rozměry místnosti (m2) 18-29 18-29 18-29
Odvlhčování (1/h) 1 1,5 1
FUNKCE
Dálkové ovládání ANO ANO ANO
Displej ANO ANO ANO
Časovač ANO ANO ANO
Funkce topení ANO NE NE
Automatické odpařování kondenzátu ANO ANO ANO
Wi-Fi ANO ANO ANO
Tichý režim ANO ANO ANO
Dětská pojistka ANO NE NE
Transportní kolečka ANO ANO ANO
ROZMĚRY
Hmotnost (kg) 36 35 31
Výška (mm) 820 715 715
Šířka (mm) 390 435 435
Hloubka (mm) 405 350 430
zobrazit v eshopu zobrazit v eshopu zobrazit v eshopu

1. místo:  Daitsu ADP12CX/F

Hodnocení: 91%

Vítězem testu se stala mobilní klimatizace značky Daitsu, která jako jediná z porovnávaných modelů nabízí funkci topení a také má nejvyšší výkon chlazení. Z hlediska průtoku vzduchu je jednotka také nejvýkonnější. Pokud zákazník klade důraz na výkon, je tato klimatizace jasnou volbou. Ze standardní výbavy nechybí dálkové ovládání, LED displej nebo transportní kolečka. Funkcemi je srovnatelná se svými konkurenty, výhodou může být dětská pojistka, která na ovladači umožňuje uzamknout tlačítka. Zbylé dva modely nabízí tuto funkci pouze prostřednictvím aplikace pro ovládání přes Wi-Fi. Z hlediska hlučnosti bychom model hodnotili jako průměrný. Klimatizace nabízí funkci SLEEP. I přesto je během režimu chlazení stále poměrně hlučná a pro používání během noci ne úplně ideální. Ovladač klimatizace je poměrně velký, s přehledným displejem, který zobrazuje aktuálně nastavené hodnoty a režim. U zbylých dvou konkurentů displej na ovladači chybí, provozní informace se tedy zobrazují pouze na panelu jednotky. Klimatizace Daitsu nabízí ovládání pomocí aplikace přes Wi-Fi, aplikace je volně ke stažení a ovládání je poměrně jednoduché a přehledné, navíc je v češtině, což není u podobných zařízení vždy pravidlem. Spárování s telefonem sice proběhlo až na druhý pokus, ale poté fungovala aplikace bez problémů. Vzhledem k příznivé ceně a množství nabízených funkcí předčila tato mobilní klimatizace své konkurenty.

2. místo: Sakura STAC 12CPB/K BLACK 

Hodnocení: 87%

Další testovanou mobilní klimatizací byl model značky Sakura, který zaujme hned na první pohled. Vyniká totiž elegantním černým designem. Nabídka zařízení v černé barvě není na českém trhu příliš velká, zákazníka tedy může právě tato klimatizace zaujmout. Údaje o provozních hodnotách se navíc nezobrazují na horním panelu jednotky, ale podsvícené na čelní straně, což na první pohled v kombinaci s černou barvou vypadá velmi efektivně. Z hlediska technických parametrů a funkcí patří klimatizace spíše k lepšímu průměru, výhodou je možnost ovládání klimatizace pomocí Wi-Fi, aplikace však není v češtině. Přesto je její ovládání poměrně jednoduché a uživatelsky přehledné. Klimatizace umožňuje regulaci rychlosti otáček ventilátoru ve 3 stupních, na vysoké, střední a nízké. V nejnižších otáčkách by měla být hlučnost ventilátoru nejnižší, pocitově však tato změna oproti vysokým otáčkám nebyla příliš výrazná. Hlučnost jednotky udává výrobce stejnou jako u konkurenta Daitsu, tedy 65dB, má však nižší hodnotu průtoku vzduchu, efekt chlazení je slabší, stále ale dostačující. Z testovaných modelů je pořizovací cena modelu Sakura STAC 12CPB/K BLACK nejvyšší, ačkoliv oproti modelu Daitsu ADP12CX/F postrádá funkci topení. Kdo však hledá kvalitní klimatizaci, která se vyznačuje velmi pěkným designem, bude spokojen.

3. místo:  Refredo TAC 12CPB/KP

Hodnocení: 83%

Poslední z testovaných mobilních klimatizací je model značky Refredo TAC 12CPB/KP. Z porovnávaných zařízení je jeho pořizovací cena nejnižší. Z funkcí lze vyzdvihnout ovládání pomocí Wi-Fi aplikace, které u zařízeních v podobné cenové relaci není ještě příliš obvyklé. Aplikace je velmi podobná jako u modelu Sakura, opět chybí mutace v českém jazyce, nicméně pro běžného uživatele je naprosto srozumitelná. I u této jednotky jsme měli při testování Wi-Fi ovládání problém s počátečním propojením telefonu s klimatizací, po opakovaném odpojení a restartování obou zařízení se nám spárování na druhý pokus zdařilo, poté již ovládání fungovalo dle popisu v manuálu. Technickými parametry a funkcemi je naprosto srovnatelná s konkurencí této kategorie, zmínili bychom snad jen hmotnost, která je 31kg, tedy o něco nižší než u ostatních modelů, což ocení hlavně ti, kteří budou klimatizaci používat ve více místnostech. Dálkový ovladač mobilní klimatizace je malý, bez displeje, aktuálně nastavené funkce se zobrazují pouze na předním panelu klimatizace. Z hlediska hlučnosti se tato jednotka zdá pocitově nejhlučnější, ač výrobce deklaruje stejné hodnoty jako u předcházejících modelů. Ocenili bychom design, který působí velmi příjemně a v interiéru ničím neruší. Výkon chlazení klimatizace Refredo hodnotíme jako dobrý, v běžných pokojích panelových či rodinných domů vychladí prostor bez problému. Tento model klimatizace bude pro většinu uživatelů dostačující, představuje cenově přijatelnou variantu, která je vybavena standardními funkcemi a parametry, s povedeným designem.